A hát-derékfájás a lábfejből is kiindulhat. Mozgástrénerként az egészséges test állapot fenntartása és a test rendeltetésszerű használatának megismertetése, így a lábfej degeneratív elváltozásai nem témája ennek az írásnak.
A fő üzenet, hogy életünk során a legnagyobb terhet a gerincoszlopunk cipeli, ezért nem mindegy, hogy segítjük, vagy egész egyszerűen még tovább nehezítjük a feladatát. Ilyen kérdés a cipő kérdés is. De mielőtt továbblépünk, nézzük meg, hogy mi is a járás anatómiai megközelítésből.
Járásunk, lépésünk alapvetően egy gördülő mozdulat: a lépés során a talajra a sarkunkkal érkezünk, majd a lábujj begyen keresztül a nagylábujjon rugaszkodunk el a talajról.
Ez is egy nagyon természetes dolog, de akkor működik, ha mezítláb vagyunk.
Mikor jártál utoljára mezítláb?
De nem ám csak úgy, hanem úgy igazándiból: fűben, kavicson vagy homokban… mikor érezted utoljára, hogy ahogy a kavicsok vagy fűcsomók nyomják a talpadat, vagy ahogy lábfejedet a homokba fúrtad?
A cipő viselésével ez a természetes mozdulat megváltozik. Cipő viselésekor megváltozik a járáskép – vagyis másképp járunk más más cipőben.
Csak nézzük mennyire másképp tartjuk magunkat és járunk tűsarkű és egy edzőcipőben.
Ezért fontos, hogy odafigyeljünk a lábbelinkre. A mérték a lényeg.
Ha nincs lábfej problémánk, nyáron járhatunk flip-flop papucsban, télen vastagtalpú bakancsban, csiniben pedig tűsarkű cipellőben, de legyünk tisztában azzal, hogy ezek azok lábbeli viseletek, amik a legnagyobb terhet rónak a gerincünkre, mert ezek viselésekor megszűnik a természetes, mezítlábas, gördülő járás.
További igazodási pont lehet, hogy leginkább a bokánkat tartó- és puha talpú lábbelik támogatják a gördülő lépést. Ezek viselésekor nem húzzuk, csúsztatjuk magunk alatt a lábbelit (mint pl a flip-flop papucsnál), illetve a gördülő mozdulatot nem akadályozza meg a vastag és kemény talp.
Ha tisztában vagy a járás anatómiájával, könnyen ki tudod választani a számodra megfelelő stílusú és anatómiai kiképzésű lábbeliket. Javaslom, hogy a következő cipővásárláskor a tükörben ne csak azt nézd, hogy mennyire áll jól a kiszemelt fazon, mennyire trendi, hanem próbajárással azt is vizsgáld, hogy a lábbeli mennyire engedi/követi a lépésed gördülő mozdulatát.
A következőkre figyelj:
Csini cipőnél:
- 2-3 cm-es sarka legyen a cipellőnek
- ha van mód fogja a sarkadat egy pánt
- viszonylag kényelmes legyen. Gondold át hogy ha alkalomra veszed fel álldogálni és menni is tudjál benne. Ez sokkal fontosabb tényező, mint hogy mennyire szexi.
Utcai cipő:
- ne legyen nagyon kemény a talpa
- fogja a bokádat, sarkadat
- legyen magasabban a sarok, mint a lábfej elülső része
- legyen íves a talp kidolgozása, kiváltképpen a belső talpélnél – lúdtalpnak hívja a köznyelv – legyen beépített boltíves emelő, mely az esetleges lúdtalp részt kiemeli
- zárt cipő esetén, használhatsz lúdtalp-betétet az minden korosztály számára hasznos.
Sportcipő:
- legyen a cipő fél-egy számmal nagyobb a lábadnál
- legyen rugalmas a talpa, hajlítható legyen
- lúdtalp kidolgozás legyen benne
- figyeld meg a nagylábujjnál a cipő varrását, ne irritálja az ujjadat. Zokni esetében is fontos szempont
- figyeld meg, mennyire fogja a sarkadat
- kényelmes legyen benne a járás
- vannak speciális sportüzletek (pl Spuri), ahol még a szakértő eladók azt is megnézik, hogy hogy áll a bokád futás közben. Erre egy kis futófolyosót is kialakítottak. Fontos részlet, ne hagyd ki!
- használhatsz lúdtalp-betétet, van kimondottan sportcipőbe való is. Hosszútávon meghálálja a láb
Ha pedig járáskor, gyalogláskor, sétakor rendszeresen érzel boka-térd, csípő vagy derékfájdalmat, akkor a lábbeli gardróbod áttekintése nálad nem tűr halasztást.